Mapy
- Mirek Cieciera
- 20 mar 2021
- 4 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 24 mar 2021
Często na naszych grupach pojawia się pytanie o mapy. Która jest najdokładniejsza i skąd taką mapę ściągnąć? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która jest najlepsza bo każda mapa jest trochę inna i każda ma jakieś błędy lub niedociągnięcia. Nawet te które są oparte na tym samym źródle, różnią się od siebie mniej lub bardziej.
Aby naświetlić nieco sprawę przygotowałem porównanie map współpracujących z urządzeniami Garmin. Porównanie dotyczy czterech lokalizacji, dwie z nich wybrane są w terenie miejskim oraz dwie w terenie górskim. Pierwsza lokalizacja górska to Skrzyczne w Beskidzie Śląskim a druga to schronisko Morskie Oko w Tatrach .
Nie sposób w krótkim poście przedstawić szeroki temat map więc skupiłem się tylko na tych o których się wspomina na naszych grupach i dotyczą urządzeń naręcznych oraz liczników rowerowych.
Do porównania wykorzystałem najpopularniejsze mapy, a są to:
mapa Garmin, fabrycznie wbudowana w urządzenie,
mapa PL Topo,
mapa VasaM.
mapa UMP PL,
mapa OSMapa PL.
Jako ciekawostkę wrzuciłem też starą, ponad 10 letnią mapę GPMapa Topo.
Wszystkie przedstawione w tekście screeny pochodzą z poczciwego Garmin Edge 820, który to posłużył jako pomocnik przy tworzeniu posta.
Pierwszą prezentowaną mapą będzie oczywiście mapa Garmin.
Mapa jest bardzo szczegółowa, ma dobre odwzorowanie i jest na bieżąco aktualizowana, jednak na mapie nie wszędzie są naniesione warstwice i nie posiada ona kolorystycznie oznaczonych szlaków.
Druga propozycja to również mapa Garmin,
która została uzupełniona o dodatkowy plik warstwic (contours_pl) oraz plik z kolorowymi szlakami od OSMapa. Po włączeniu szlaków możemy zauważyć, że przy nawigowaniu jesteśmy prowadzeni tylko po szlaku! Ewentualne skróty istniejącymi ścieżkami są ignorowane.
Ponownie mapa Garmin ale z dodatkowym plikiem szlaków od OSMapa oraz plikiem warstwic też od OSMapa. I tu czasami występuje problem, niestety warstwice od OSMapa potrafią się na niektórych urządzeniach "pogryźć" z mapą Garmina i ją zasłonić. W rezultacie widzimy tylko warstwice i szlaki bez szczegółowej mapy. Jednak nie zawsze jest taka sytuacja więc każdy powinien to sprawdzić indywidualnie.
Skoro było o dodatkach w postaci warstwic i szlaków od OSMapa to naturalnie przyszła kolej na mapę od tego dostawcy. Mapa jest szczegółowa, aktualizowana na bieżąco i jest to chyba najpopularniejsza darmowa mapa w Polsce.
Ponownie OSMapa PL ale uzupełniona o dodatkowy plik warstwic i plik szlaków od tego dostawcy. Wyświetlane szlaki są jednak mało widoczne co przy przeglądaniu mapy i ewentualnym planowaniu ma znaczenie.
Następna mapa to popularna, darmowa mapa VasaM.
To bardzo dobra i ceniona przez użytkowników czeska mapa, ma już wbudowane szlaki i warstwice, jest bardzo szczegółowa i jest aktualizowana na bieżąco. Rozróżnia szlaki rowerowe i turystyczne.
Kolejna mapa to UMP.
Mapa z założenia nie miła pokrywać szczegółowo całej Polski a tylko być jej uzupełnieniem ale kolejne aktualizacje rozwinęły ją na tyle, że mapa cieszy się sporym zainteresowaniem. Mapa posiada warstwice ale nie ma wbudowanych szlaków jednak projekt UMP ma własny plik ze szlakami, który wystarczy dodać razem z mapą.
Następna mapa to popularna i ceniona PL Topo.
Mapa jest rozwijana przez eAzymut i pomimo, iż oparta jest na tym samym źródle co powyższe to jednak różni się od nich dość mocno. Mapa ma wbudowane szlaki i warstwice, jest dokładna i jest aktualizowana na bieżąco. Czy warto ją kupić gdy są darmowe alternatywy? Warto. Mapa jest czytelna nawet na małym wyświetlaczu i widać na niej wyraźnie szlaki turystyczne oraz rowerowe, a to ważne przy przeglądaniu mapy.
I teraz coś z archiwum, GPMapa Topo.
To stara mapa, jej projekt zamknięto w 2010roku. O ile w mieście jej szczegółowość jest mocno nieaktualna to szlaki aż tak się nie zmieniły na przestrzeni czasu jednak trzeba pamiętać, że niektóre z nich są nieaktualne. Mapę prezentuję jako ciekawostkę bo ma dobrą szczegółowość w terenie górskim i dokładne dane wysokości DEM.
Na koniec w zestawieniu wklejam wspomnianą na początku lokalizację miejską dzięki której widać podstawowe różnice w prezentowanych mapach. Kolejność screenów map to: Garmin, OSMapa, VasaM, PL Topo, UMP i GPMapa Topo.
I to tyle jeśli chodzi o przedstawienie która mapa i jak się prezentuje na wyświetlaczu naszego urządzenia. Na podstawie obrazów każdy może wybrać coś odpowiedniego dla siebie a w terenie sprawdzić jej przydatność. Osobiście w Edge 820 i w Fenix 6X mam wszystkie powyżej zaprezentowane mapy oraz dodatki i używam ich wymiennie w zależności od miejsca w którym się aktualnie znajduję a dana mapa jest dokładniejsza. Jednym słowem, idealna mapa nie istnieje.
Aby dodać mapę do urządzenia można skorzystać z kilku sposobów:
aktualizacja przez Garmin Express
instalacja przez Base Camp
przekopiowanie pliku map lub/i jej dodatku z komputera do pamięci urządzenia.
Umieszczenie mapy jako plik o rozszerzeniu IMG to najłatwiejszy sposób. Po podłączeniu urządzenia do komputera, gdy wyświetli nam się ono jako pamięć zewnętrzna, wystarczy umieścić plik IMG do folderu o nazwie "Garmin". Gdy w folderze jest już plik o takiej nazwie to można mu zmienić nazwę np. na "gmapsupp1" lub "gmapsupp2" albo nadać mu własną nazwę. Po odpięciu Garmina od komputera mapa załaduje się a w menu będzie domyślnie włączona. Uwaga, używanie równocześnie włączonych kilku map, spowalnia pracę sprzętu jak i samo wyświetlanie mapy oraz obliczanie trasy, dlatego zalecam aby używać tylko jednej mapy szczegółowej (np. tych opisanych powyżej) i mapy bazowej "BASEMAP", ewentualnie z włączonymi dodatkami takimi jak DEM, szlaki, warstwice, adresy itp.
Wszystkie przedstawione mapy można ściągnąć z sieci, poniżej zamieszczam linki.
Mapy VasaM
plik mapy Polski od VasaM
Strona OSMapa
plik OSM Mapa PL
plik OSM szlaki
plik OSM warstwice
Strona UMP
plik mapy UMP
plik szlaków UMP
Strona PL Topo
plik warstwic Contour
Informacja o zakończeniu projektu GPMapa
Comments